Yorum: Suat Derviş - Fosforlu Cevriye

1/10/2014 04:23:00 ÖS

        Fosforlu Cevriye

Aslında bu yazımı yorum adı altında yazmak biraz garip olacak çünkü Suat Derviş gibi usta bir yazarı eleştirmek bana düşmez , düşse dahi eleştirilecek hiçbir yanı yok.


İyi bir eğitim almasına rağmen   Suat Derviş kitaplarında çoğunlukla alt tabakadaki insanları konu almıştır.

Fosforlu Cevriye , İstanbul’un en ünlü fahişelerinden biridir . Ama kalbini ona siz diye hitap eden ona kaptırmıştır.  İsmini dahi bilmediği birine aşık olup , Sümbül Dudu’nun dediği gibi bir kara sevdaya tutulmuştur. Fosforlu Cevriye  hiç kimseden görmediği saygıyı gösteren ve asla ona  bir fahişe gibi bakmayan bu adamın suçu nedir , neden gizli bir hayat yaşamak zorundadır ?
Acaba Cevriye sevgisinin karşılığını alabilecek midir ?

Suat Derviş’in okuduğum ilk kitabı olan Fosforlu Cevriye gerçek , saf ve yalın aşkın anlatıldığı   ve herkesin okuması gereken gerçek bir eser .Bu tür okuduğum bir tür değildi ve hatta Suat Derviş'in adını bile duymamıştım. Sanat eserleri arkasında unutulmuş bir yazar olarak kalan Suat Derviş Nazım Hikmet'i kensine aşık edip adına şiirler yazdırmışdır. Edebiyat dünyasında güçlü bir duruşa sahiptir.

Suat Derviş dört kez evlenir (Seyfi Cenap Berksoy, Selami İzzet Sedes, Nizamettin Nazif Tepedelenli ve Reşat Fuat Baraner). Bu isimlerin yanı sıra hayatında etkili olan bir isim daha vardır ki, o da Nazım Hikmet’tir. İlk kez Birinci Dünya Savaşı sırasında babasına hastaneye yardım etmeye gittiğinde tanışır Nazım Hikmet ile. Arkadaşlıkları tek taraflı bir aşka dönüşür. Her ne kadar Suat Derviş bu aşka karşılık vermese de, hayatının bütün dönüm noktalarında Nazım Hikmet her zaman yanında olur (Nazım Hikmet, Gölgesi isimli şiirini Suat Derviş için yazar).
Yeşilçam’da birçok defa uyarlamaları yapılmıştır. Türkan  Şoray ve Kadir İnanır’ında başkarakterleri canlandırdığı uyarlamaları da bulunmaktadır.


                                        Arka Kapak 


Bir gece kadınına, bir karanlık kızına bundan daha  güzel ve onu daha iyi vasıflandıran bir sıfat bulmaya imkân mı vardı! Güzelliği kadar, ismi de kaldırımlarda meşhurdu.

Güzelliği dillere destan, yeri geldiğinde mangalda kül bırakmayan, gökyüzündeki yıldızlardan düştüğüne inanacak kadar saf bir fahişe Fosforlu. İstanbul’un her sokağını, karakollarını bilen Cevriye’nin karşısına hiç tanımadığı bir adam çıkar. Hayatında kimse Cevriye’ye, hastalığında kendisine bakan, itina eden, ilk kez bir kadın olduğunu hissettiren bu adam gibi davranmamıştır. Bu yabancıyı tanımasıyla birlikte Cevriye daha önce hiç hissetmediği, hiç bilmediği duyguları tadacak ve sevmeyi, tutsaklığı öğrenecektir.

Suat Derviş, ilk kez 1968’de yayımlanan Fosforlu Cevriye adlı kitabında, toplumun dışına itilmiş, “öteki” olarak konumlandırılan bir fahişenin hayatını anlatıyor. Toplumun farklı sınıflarından karakterlere yer verdiği, sade bir dille yazdığı ve insan sevgisini temel aldığı bu romanıyla, toplumda var olan iki yüzlülüğe de ironik yaklaşımıyla dikkat çekiyor.


Kitap Hakkında Daha Detaylı Bir İnceleme İçin :


Kitabı Satın Almak İçin : Kitap Sihirbazı 

Benzer Yazılar

0 yorum

Tesekkürler :)

Bumerang

Bumerang - Yazarkafe