Yorum: Angela Nanetti - Kurukluyıldız Eken Adam

3/27/2015 07:15:00 ÖS

Orjinal Adı: L' uomo che coltivava le comete
Yazar: Angela Nanetti
Çevirmen: Nilüfer Uğur Dalay
Yayınevi: ON8
Goodreads Puanı: 4,00
Kitap Kokusu Puanı: 5/5
Arno ormandaki adamı düşündüğünde, içinde, hayal gücünü harekete geçiren, yüzlerce soru uyandıran bir merak kıpırdanmaya başladı. Bu gizemli yabancı kimdi? Neden o kulübeye sığınmıştı?
Hayal gücü oradan oraya sıçradıkça, merak umudu besliyor ve yabancı adamın görmediği yüzü babasının bildik yüzüyle yer değiştiriyordu. Ya gelen babasıysa..? Ya onlara sürpriz yapmak için saklanıyorsa..? Belki de yardıma gereksinimi vardı? Belki de Arno’nun yardımına! İtalya’nın bir köyünde, herkes yaklaşan kuyrukluyıldızdan söz ediyordu. Böylesi, yıllardır görülmemişti. Ama kimse, göklerin bu makyajsız kraliçesini Arno kadar sabırsızlıkla beklemiyordu. Çünkü onun tek bir dileği vardı: Babasının eve dönmesi. Ancak, ne kardeşi onun kadar önemsiyordu bu dileği, ne de annesi Myriam. Hayatları, onları seven ama kendi prensiplerinden ötesini görmeyen bir adamın yakınında sürerken, köydeki terk edilmiş kulübenin bacası yeniden tütmeye başladı… Bazen, sadece bize anlatılanın güzelliğiyle ayakta kalmak isteriz. Bazen hayatı, sadece hayallerimizin aydınlattığı kadarıyla görmektir bize iyi gelen. Umutla mutluluk yan yana yürüdüğünde, o yolu başkalarının, kendi doğrularıyla çizmesini istemeyiz. Gerçeklerin yükünü öykülerle hafifleten Angela Nanetti, büyülü bir anlatımla kaleme aldığı romanında soruyor: Mutluluğun ne kadarı uyum ve kabulleniştir, ne kadarı hayal ve arayış?''Ya babam dönmezse?''  
''Sen beklemeye devam et. Hayallerimizden vazgeçecek olan bizler değiliz, bizi terk edecek olan onlardır.''

Kuyrukluyıldız Eken Adam, önce isminin farklılığı ile sonra da tabii ki ON8 etiketine sahip olmasıyla da okumak istediğim kitaplar arasına girmişti. Buna rağmen okumaya ve yorumlamaya çok geç kaldığımın farkındayım ama inanın okuduktan sonra 'neden daha önce okumadım ki' dedim. Benden söylemesi Arno ve onun hayran olacağınız kadar muhteşem hayalleri ve umutlarıyla tanışma fırsatınız varken kaçırmayın derim.
Angele Nanetti, İtalyan'nın ödüllü edebiyatçılarından. Ödülleri sonuna kadar hak ettiğini Kuyrukluyıldız Eken Adam'ı okuduğumuzda rahatlıkla anlayabiliyoruz aslında. Daha önce dilimize çevrilen dört tane kitabı daha var. Bunların bir kısmı çocuk kitabı altında, bir kısmı ise gençlik edebiyatı altında satışta. Ama bana göre Kuyrukluyıldız Eken Adam iki gruba da girmiyor. Yediden yemişe her okuyucu bu kitabı okuduğundan kendini bir şey katacak ve kendine dair bir şey bulmaya başaracaktır diye düşünüyorum. En azından ben de öyle oldu. Kuyrukluyıldız Eken Adam benim her yaş diliminde okuyabileceğim nadir kitaplardan biri. Hayallerimden vazgeçecek hayır hayır eğer hayallerim benden vazgeçtiğinde açarım Kuyrukluyıldız Eken Adam'ı kendime yeni hayaller belki de benden vazgeçmeye hazırlanan hayallerimi geri kazanmak için Arno'dan yardım isterim.

''Soru sormadan bekleyemeceksen, yeterince istemiyorsun demektir. Ve eğer yeterince istemiyorsan , neden bir kuyrukluyıldız yetiştiresin ki.''

E bu kadar Kuyrukluyıldız Eken Adam ve onun minik kahramanı Arno'dan bahsedip durdum. Şimdi de size biraz konusunu anlatmak istiyorum.
Açıkçası kitabın farklı bir konusu olduğunu tahmin etmiştim ve haliyle nasıl bir kitap ile karşılaşacağım hakkında pek de bir fikrim yoktu. İlk okuduğumda kuyrukluyıldız nasıl ekilir ki? diye düşünmedim değil büyük ihtimal siz de kitabı henüz okumadıysanız kendi içinizde buna cevap arıyorsunuzdur.  Küçük bir köyde kardeşi ve annesiyle yaşayan Arno, köyde herkesin konuştuğu ve sabırsızlıkla beklediği -ama kimsenin Arno gibi heyecanla ve umutla beklemediği- kuyrukluyıldız Arno'nun tüm düşüncelerini işgal etmişti. Tüm gününü kuyrukluyıldız hakkında hayaller görerek geçiren Arno'nun tek korkusu kuyrukluyıldız o göremeden geçip gitmesidir. Korktuğu başına gelmesin diye gözünü gökyüzünden ayırmayan Arno, kuyrukluyıldızı umutla beklemeye devam etmektedir. Kitabın konusu bununla sınırlı değil ama künye bilgisinde de gördüğünüz karşımızda kısa bir kitap var bu bahsettiğim konu dışında kalan çoğu şey spoiler sayılacağından pek de bahsetmek istemiyorum. Zira bu kitabı aynı benim gibi sevmeniz, büyük bir heyecanla okumanızı istiyorum. Ben size kitabın ben de uyandırdığı hiseleri elimden geldiği kadar sizinle paylaşacağım. Ben eğer bir kitaba beş puan veriyorsam -ki ben Kuyrukluyıldız Eken Adam'a beş puan değil gökyüzündeki tüm yıldızları vermeyi tercih ettim- o kitap bana bir şeyler katmayı başarabilmiş demektir. Bir kitap okudum ve hayatım değişti demeyi benden daha çok isteyen var mı bilmiyorum ama ben bir kitap okuyorsam hayatım az veya çok bir şey katmasını ve düşünmemi sağlamasını isterim. Konusu, türü ne olursa olsun bir kitap hayatımıza dokunmalıdır kısaca.  Kuyrukluyıldız Eken Adam'da tam olarak bunu başarabilirdi. O sıradan ve basit hayallerimi bir kenara atmayı ve belki imkansız olsa bile hayal etmeyi ve bununla beraber hayallerime büyük bir umut ile sarılmayı bir kez daha hatırlattı. İşte bu yüzden de kitabın  yeri bende apayrı. Benden uyarması çok geç olmadan Arno ile tanışın! 

''Sen burada ne yapıyorsun?'' diye sordu.
''Ben mi?'' Adam daha çok gülümsedi. ''Kuyrukluyıldız ekiyorum.''
Arno geri çekildi.
''İnanmıyor musun? Ama öyle:''


Benzer Yazılar

0 yorum

Tesekkürler :)

Bumerang

Bumerang - Yazarkafe