Yorum: Leıgh Bardugo - Gölge ve Kemik (Grisha #1)

12/20/2013 04:01:00 ÖS

      Gölge ve Kemik
     Shadow and Bone
Fantastik kitapları sevmeme rağmen bu türde okuduğum kitap sayısı çok azdır. 
Yazarların hayal güçlerine hep hayran kalmışımdır.  Leıgh Bardugo ‘da haran kaldığım  yazarlar arasına girdi.
Dikkat spoiler içerir!Grisha adındaki toplulukta yaşayan yetim kız Alina ‘nın kimsede bulunmayan güçleri ortaya çıkar .  Bu güçü o kadar önemlidir ki tüm ülkeyi kuratarabilir .
Yetimhanede beraber büyüyen Malyen ( Orijinal adı ‘’Mal olmasına rağmen yayınevi Türkiye’de karışıklık olmaması için Malyen olarak çevirmiştir ) ve Alina birbirinden ayrılmak zorunda kalırlar.  Alina güçleri nedeniyle  Küçük Saray’a gider . Burada gücüyle diğerlerinden sıyrılan Alina  gücünü geliştirmek için burada çalışırken Malyen ne yapıyordur acaba ?

Kitabın sonuna kadar kim iyi kötü ayırt edemediğiniz , iyi sandıklarınızın kötü çıktığı bu fantastik romanı tereddüt etmeden okuyabilirsiniz.
                            


                                          4/5Kitabın başlangıcında yer alan harita kitaba ayrı bir hava katmış.


Kitabın kapağıda orjinal kalarak benden tam not almayı başarıyor.

Ülkemizde Ocak ayında yayınlanan kitap , sanırım beklenilen ilgiyi göremediği için Mart  Yayınları’ndan ikinci kitap için ses çıkmıyor.

Leıgh Bardugo , aslında makyaj artisti olan yazar ilk kitabı Gölge ve Kemik ile güçlü kalemini ve konusunu konuşturuyor .Kitabın filmde çekilecek .  IMDb 'den  bilgilerine ulaşabilirsiniz.                    

                            Keyifli Okumalar !


Arka Kapak

Onu yalnızca geçmişi... geleceği ise bir tek o kurtarabilir...

"Bekle!" diye sesimi yükselttim ama o çoktan arkasını dönmüştü. Kolunu tuttum, bizi izleyenlerden gelen şaşkınlık dolu seslere aldırış etmedim. "Bir yanlışlık olmalı. Ben... düşündüğünüz gibi..." Yavaşça bana dönüp kolunu tutan elime ters ters bakınca sustum. Elimi çektim ama öyle hemen geri adım atmayacaktım. "Ben düşündüğünüz kişi değilim," diye fısıldadım çaresizce.

Karanlıklar Efendisi biraz daha yakınıma geldi, sadece benim duyabileceğim bir sesle, "Kim olduğunu bildiğini hiç sanmıyorum!" dedi.


"Zengin fantastik öğelerle oluşturulmuş bir dünya, büyüleyici kurgu ve sizi kendine bağlayan duygusal bir kanca gibi... Sayfaları çevirirken kendinizden geçecek, final sahnesinde tüm tahminleriniz yanlış çıkacak ve doruk noktasında alnınızdan vurulmuşa döneceksiniz!"
Horn Book Magazine

"Bu büyüleyici dünya, içinde birçok tuzak barındırıyor. Mitolojiyle süslenmiş ve inandırıcı karakterlerle güçlendirilmiş roman sarsıcı sürprizlerle heyecanı ve adrenalini zirveye ulaştırıyor. George R. R. Martin ve J. R. R Tolkien hayranlarına özellikle tavsiye edilir."
RT Book Reviews

"Baş döndüren, eşsiz bir dünyada beklenmedik sürprizleri olan muhteşem bir kitap. Fantastik roman severlerin gözdesi olacak."
Library Journal

"Etkileyici betimlemelerle dolu, entrika ve akıl almaz büyülerle süslenmiş, içinde pek çok sürpriz barındıran bu macera aynı zamanda romantizm ile tehlikeli bir tutkuyu da bir arada sunuyor."
Publishers Weekly

"Leigh Bardugo sihirli parmaklarıyla harika bir roman yaratmış. Karakterler oldukça gerçekçi, kurduğu dünya ise bir o kadar egzotik ve hareketli. Fantastik tür okuyucuları bu seriye bayılacaklar."
Booklist

Sayfa sayısı :  384
Yayınevi : Mart Yayınları
Orijinal adı : Shadow and Bone
Çeviri : Ozan Aydın
Satın Almak İçin: Kitap Sihirbazı 
Baskı Yılı : Ocak 2013

Benzer Yazılar

0 yorum

Tesekkürler :)

Bumerang

Bumerang - Yazarkafe