3. Gezgin Kitap Kardeşliği ile Blog Turu 2. Gün - Zoran Drvenkar'ın Diğer Kitapları

2/16/2014 07:10:00 ÖSBugün kitap yorumumu yazmıştım şimdi sıra Zoran Drvenkar’ın diğer kitaplarını tanıtmakta …


Onlardan Biri

Önce çaresizlik mi vardı, şiddet mi? Yoksa bu, iç içe geçmiş bir sarmal mı? Her şey bir silah tarama sesiyle başlıyor. Sevgisiz büyümenin ve sürekli kendini ispatlama çabasının içinde ayrıştırılması mümkün olmayan, çıkışı da kolay kolay bulunmayan karanlık yollar, Drvenkarın romanında hayat buluyor. Almanyada yaşanan göçmenlik sorununa sokak cephesinden yaklaşan roman, dağılan Yugoslavyanın yarattığı yeni göçmen gruplarını, sorunlu dil ve entegrasyon süreçlerini, bağımlılık ve şiddetin hem kurbanı hem yaratıcısı olmak ikilemini, birbirleriyle ilişkilerini ve aile sorunlarını, "çekip gitmek" ve mekânını sahiplenmek çıkmazını, büyük kent kıskacında "genç olmayı" çok katmanlı ve ustaca işliyor. Çete savaşlarının, ihanetin öldüremediği bir şey varsa, o da dostluk.

Sorry - Bir Özür Dileme Projesi

Bilinçaltının derinliklerinden çığlıkların yükseliyor. Dipten kaçıp kurtulmasına sadece saniyeler kalmış bir dalgıç gibisin. Çığlığın seni karanlıktan çekip çıkartacak bir halat. Çığlığın, tek bir nefesle özetlenen hayatın.

Berlinli dört genç arkadaş Sorry adında bir ajans kurdular...
Yaptıkları iş, “şirketler adına, hata yapılan çalışandan özür dilemek”...
Onların sayesinde vicdanını rahatlatan insan sayısı gittikçe artıyor...
Ancak, son anlaşma biraz sorunlu: Özür dilenecek kişi bir ölü!

Yerde Ağır Gökte Hafif

Tombul, yuvarlak hatlı bir çocuktur Paula. Hiç kimse onun kilosunu eleştirmese de o, kendini kötü hisseder, saklanacak yer arar. Ne babası ne amcaları eskisi gibi onu havalara fırlatabilmektedir. Bir gün Avustralyadan gelen bir tanıdıkları, Paulaya var olmanın hafifliğini, bir yusufçuk gibi uçabilmenin sırrını gösterir. Bu hafiflik, diyetle ya da telkinle ilgili değildir...

Soğuktan Korkmayan Tek Kuş
2002 Kuzey Ren-Vestfalya Çocuk Kitabı Ödülü (Almanya)

Riki, hayatının en soğuk ve uzun kışını yaşamaktadır. O yıl kış hiç bitmemiş, ilkbahar, yaz, hatta sonbahar hiç gelmemiştir. Sonunda sabrı tükenen Riki, kışla konuşup, onu gitmesi için ikna etmeye karar verir ve kışı bulup konuşmak üzere dünyanın en soğuk kentine
gider. Buradaki tek canlı, soğuğa aldırmayan tuhaf bir kuştur. Riki, kışı bulmak için girdiği Dört Mevsim Otelinde, önce bu kurnaz Kuşun oyunlarının üstesinden gelmek zorundadır...Yazarın ülkemizde yayınlanan 5 kitabı var . Kitapların hepsi ON8 Yayınları’ndan çıkmıştır. Yazarın toplam 37 tane yayınlanmış kitabı bulunmaktadır. Bunların içinde çocuk kitapları da bulunmaktadır. Türkçeye çevrilenlerin arasında Sudan Korkmayan Tek Kuş ve Yerde Ağır Gökte Hafif kitapları çocuk kitaplarının arasındadır.

Yazarın daha Türkçe’ye çevrilmeyen kitaplarının arsında Du , Tell What You See , Der letzte Engel kitapları ilgimi çeken kitapları arasında umarım bu kitaplarda en kısa sürede Türkçe’ye çevrilir.


                                      Goodreads Puanı : 3.70


                                                    Goodreads Puanı : 3.52

                                            Goodreads Puanı :  4.57
                                      Goodreads Puanı : 4.06


                                              Goodreads Puanı : 3.89
                                        Goodreads Puanı : 3.85

Benzer Yazılar

0 yorum

Tesekkürler :)

Bumerang

Bumerang - Yazarkafe