Yorum: Dan Brown – Cehennem

8/07/2013 02:54:00 ÖS

 ‘’ Cehennemin  kapıları İstanbul’a açılıyor’’
 ‘’Dan Brown ile Robert Langdon maceralarına devam ! ‘’
Harvard Üniversitesi Simgebilim Profesörü Robert Langdon hastane odasında gözlerini açar. Son günlerde neler yaptığını hatırlamayan Langdon kendini bir bilmecenin içinde bulur.
   Her gün gördüğü kabusları ve neden takip edildiğini anlamaya çalışan Langdon ‘ ın yardımına güzel ve zeki bir kadın yetişir ; Sienna Brooks .
Kendini öldürmeye çalışan kirpi saçlı kadından kaçmaya çabalarken aynı zamanda Dante’nin İlahi Komedya ile ilgili bilmeceyide çözmelidir.
Kitabın son 100 sayfasının İstanbul’da geçmesiyle Türk okuyucuların dikkatini çeken Cehennem , yazarın diğer çok satan kitapları sayesinde de ilgileri çekmeyi başarıyor.
‘’ Amerika , Floransa , Vedenik ve İstanbul arasında heyecanlı ve aynı zamanda sır dolu bir maceraya ne dersiniz ? ‘’
‘’ Langdon bu kez Dünya’yı kurtarmak için geliyor . ’’

3/5Arka Kapak
Harvard Üniversitesi Simgebilim Profesörü Robert Langdon başından vurulmuş bir halde hastane odasında gözlerini açar. Ne buraya nasıl geldiğini ne de nasıl vurulduğunu hatırlamaktadır. Camdan gördüğü manzara karşısında altüst olan profesör, evinden binlerce kilometre uzakta, Floransa’da olduğunu anlar. Yaşadığı korkunç baş ağrısına eşlik eden tek şey; sürekli kâbuslarında gördüğü kan kırmızısı bir nehrin karşısından kendisine seslenen gümüş saçlı güzel bir kadın ve toprağa baş aşağı gömülü can çekişen bedenlerdir. Langdon gördüğü kâbusları anlamlandırmaya çalışırken kadın bir suikastçı tarafından takip edildiğini, kendine tedavi uygulayan doktorlardan biri gözlerinin önünde vurulunca anlar. Hastanede görevli diğer doktorlardan biri olan Sienna Brooks’un o ölüm kalım anında yardım etmesiyle hayatta kalır. Simgebilim profesörü kendini bir anda ipuçlarını Dante’nin cehenneminde bularak çözmesi gereken korkunç bir senaryonun içinde bulur. Floransa’nın tarih kokan dar sokaklarından Venedik’in muazzam bazilikalarına uzanan semboller zinciri Langdon’ı insanlık tarihini sonsuza dek değiştirebilecek bir mekâna sürükler. Burası üç imparatorluğun merkezi olmuş, insanlık tarihi kadar eski, dünyanın incisi İstanbul’dur. Ve bu şehirde ya insanlık tarihi baştan sona yeniden yazılacak ya da bunu yazacak hiç kimse kalmayacaktır...

.. Diz çök kutsal bilgeliğin yaldızlı mouseion’unda ve kulağını yere daya, dinle suyun şırıltısını.

Batık sarayın derinliklerine in, orada, karanlığın içinde bekler khtonik canavar kan kırmızısı sularına gömülmüştür lagünün ki yansıtmaz yıldızları...

... Dan Brown, dünyanın birçok ülkesinde çok satanlar listesine giren; Kayıp Sembol, Melekler ve Şeytanlar, İhanet Noktası ve Dijital Kale gibi kitaplarının yanı sıra tüm zamanların en çok okunan romanlarından biri olan Da Vinci Şifresi’nin yazarıdır. New England’da eşi ile birlikte yaşamaktadır.
---------------------------------------------------------------------------------
Veba maskesi hekimlerin 1330'lu yıllarda Avrupa'da ortaya çıkan veba salgınından korunmak için taktıkları burun kısmında şifalı bitkilerin olduğu maskelere verilen isimdi.


"Langdon'un bu tabloda daha önce defalarca gördüğü gibi Malebolge'nin dokuzuncu hendeği, bacakalrı topraktan dışarı doğru çıkan, yarıya kadar tepetakla gömülmüş günahkarlarla doluydu."Vecchio Köprüsü: Dünyanın en ünlü yaya köprüsü.Vecchio Sarayı

"Vecchio Sarayı, dev bir satranç taşına benzer. Sağlam dörtgen biçimindeki dış cephesi ve kare kesimli mazgallı siperleriyle dev bir satranç kalesine benzeyen....."
".... Kare şeklindeki hisarının merkezinden yükselerek ufuk çizgisinde belirgin bir profil oluşturan binanın alışılmadık tek kulesi, Floransa'nın eşsiz bir sembolü haline gelmiştir. "  (Sayfa 185)Resimler için teşekkürler . 


Dante ' nin maskesi 

 Komutan Henricus Dandolo’nun mezar taşı Benzer Yazılar

0 yorum

Tesekkürler :)

Bumerang

Bumerang - Yazarkafe